Ranking dużych samochodów dostawczych do 3,5 t na 2026 rok
Siedem dużych furgonów do 3,5 t z polskich salonów: ceny katalogowe i po rabacie, ładowność, przestrzeń, gwarancja. Do tego Transit Custom i ceny, które wynegocjowaliśmy klientom.

Najlepszym dużym dostawczakiem do firmy na 2026 rok jest dla nas Ford Transit. Ma napęd na cztery koła i 10-biegowy automat, a w promocji kosztuje od 99 900 zł netto. Tuż za nim jest Toyota Proace Max z gwarancją na 3 lata albo 1 000 000 km, a trzeci jest Volkswagen Crafter z największą przestrzenią ładunkową w zestawieniu.
Porównaliśmy siedem dużych furgonów do 3,5 tony, które można dziś kupić w polskich salonach. Patrzyliśmy na cenę w cenniku i po rabacie importera, ładowność, przestrzeń ładunkową, gwarancję i automat. Przy czterech modelach dokładamy nasze sprawy: Transita, Transita Custom, Ducato i Movano finansowaliśmy klientom w tym roku, więc wiemy, jakie ceny da się wynegocjować.
Ranking dostawczaków 2026 w jednej tabeli
| # | Model | Cena katalogowa od | Cena po rabacie od | Ładowność | Przestrzeń | Gwarancja | Napęd elektryczny |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ford Transit | 133 015 zł | 99 900 zł | nie podana dla 3,5 t | do 15,1 m³ | 2 lata | E-Transit |
| 2 | Toyota Proace Max | 139 900 zł | 94 900 zł | do 1 500 kg | do 17 m³ | 3 lata / 1 mln km | Proace Max Electric |
| 3 | Volkswagen Crafter | 136 200 zł | nie podana | nie podana dla 3,5 t | do 18,4 m³ | 5 lat | brak |
| 4 | Fiat Ducato | 137 887 zł | 98 590 zł | do 1 375 kg | do 17 m³ | 2 lata | E-Ducato |
| 5 | Opel Movano | 138 700 zł | 99 400 zł | do 1 375 kg | do 17 m³ | 2 lata | Movano Electric |
| 6 | Renault Master | 138 200 zł | nie podana | nie podana dla diesla | do 13 m³ | 2 lata | Master E-Tech |
| 7 | Mercedes Sprinter | 184 430 zł* | nie podana | do 1 337 kg | do 15,5 m³ | 2 lata | eSprinter |
Ceny netto z cenników importerów, stan na 3 listopada 2026 roku. Cena od dotyczy najtańszej wersji furgonu, czasem o DMC 3,0 albo 3,3 t. Ładowność i przestrzeń to maksimum w gamie, a w konkretnej wersji bywają niższe. *Mercedes podaje cenę w konfiguratorze bez dopisku, czy to netto, czy brutto. „Nie podana” znaczy, że importer nie publikuje tej liczby.
1 Ford Transit

Transit wygrywa wyborem. To jedyny furgon w zestawieniu, który w jednym cenniku ma napęd na przód, na tył i na cztery koła oraz 10-biegowy automat. Diesel 2.0 EcoBlue ma 105, 130 albo 165 KM, a elektryczny E-Transit 184 albo 269 KM.
Cennik z 28 sierpnia 2026 roku zaczyna się od 133 015 zł netto za wersję L2 ze 105 KM, a w promocji ta sama wersja kosztuje 99 900 zł. Ford Protect przedłuża bazowe 2 lata gwarancji do 4 lat albo 200 000 km. Ładowności dla wersji 3,5 t Ford na stronie nie podaje, więc przy konkretnym egzemplarzu sprawdzamy ją w dokumentach.
W tym roku finansowaliśmy Transita L3H2 170 KM dla firmy sprzątającej. Auto kosztowało 121 633 zł netto zamiast 154 760 zł, decyzja przyszła po 15 minutach, a umowa ma 3 lata i 1% wykupu.
- Moc
- 105–165 KM, E-Transit 184 lub 269 KM
- Napęd
- przód, tył albo 4x4
- Skrzynia
- manual albo automat A10
- Przestrzeń
- do 15,1 m³ (L4H3)
- Cena od
- 99 900 zł netto w promocji
- Gwarancja
- 2 lata, z Ford Protect do 4 lat
Dla kogo: Dla firmy, która jeździ zimą po budowach albo ciągnie przyczepę i potrzebuje 4x4 albo automatu.
Na co uważać: Ford nie publikuje ładowności wersji 3,5 t i daje najkrótszą bazową gwarancję. Policz Ford Protect do raty.
2 Toyota Proace Max
Proace Max to ten sam duży furgon, co Fiat Ducato i Opel Movano. Ma te same silniki, te same 17 m³ w najdłuższej wersji i ten sam uciąg 3 000 kg. Wyprzedza bliźniaków gwarancją: Toyota daje 3 lata albo 1 000 000 km, a z programem Relax ochronę można przedłużać do 10 lat lub 185 000 km.
W cenniku od 1 października 2026 roku wersja Life L2H1 120 KM o DMC 3,3 t kosztuje 139 900 zł netto, a na wyprzedaży 94 900 zł. To najniższa cena w zestawieniu. Najtańsza wersja 3,5 t to L3H2 140 KM za 154 900 zł w cenniku. Ładowność diesla dochodzi do 1 500 kg, najwięcej w tabeli.
- Moc
- 120–180 KM, elektryk 270 KM
- Skrzynia
- manual albo automat 8 biegów
- Ładowność
- do 1 500 kg
- Przestrzeń
- do 17 m³
- Cena od
- 94 900 zł netto na wyprzedaży
- Gwarancja
- 3 lata / 1 000 000 km
Dla kogo: Dla firmy, która robi duże przebiegi i chce mieć spokój z gwarancją.
Na co uważać: Najtańsza wersja ma DMC 3,3 t. Elektryczny Proace Max o DMC 3,5 t zabiera tylko 710 kg.
3 Volkswagen Crafter
Crafter ma największą przestrzeń ładunkową w zestawieniu: 18,4 m³ w długiej wersji z bardzo wysokim dachem. Ma też najdłuższą gwarancję fabryczną, czyli 5 lat. Pierwsze 2 lata są bez limitu kilometrów, a lata od trzeciego do piątego do 250 000 km. Jest produkowany we Wrześni.
Volkswagen podaje cenę od 136 200 zł netto, a cennika w PDF nie udostępnia bez formularza. Diesel 2.0 TDI ma od 140 do 177 KM, jest automat 8-biegowy i napęd 4MOTION. Elektrycznego Craftera dziś nie ma: e-Crafter zniknął z oferty, a nowy ma przyjść z kolejną generacją.
- Moc
- 140–177 KM
- Skrzynia
- manual albo automat 8 biegów
- Napęd
- przód, tył albo 4MOTION
- Przestrzeń
- do 18,4 m³
- Cena od
- 136 200 zł netto
- Gwarancja
- 5 lat
Dla kogo: Dla firmy przeprowadzkowej, kurierskiej i każdej, która wozi lekki, ale duży ładunek.
Na co uważać: Volkswagen nie podaje ładowności wersji 3,5 t ani ceny po rabacie. Dostępność 4MOTION sprawdzamy w konfiguratorze przy konkretnej wersji.
4 Fiat Ducato

Ducato to klasyka zabudów: plandeka, kontener, chłodnia, kamper. Cennik z 8 października 2026 roku zaczyna się od 137 887 zł netto za L2H1 120 KM o DMC 3,0 t, a po rabacie od 98 590 zł. Diesel 2.2 ma 120, 140 albo 180 KM, a elektryczny E-Ducato 270 KM i do 424 km zasięgu WLTP.
Bazowa gwarancja to 2 lata bez limitu kilometrów. Gwarancja Specjalna wydłuża ją do 8 lat albo 160 000 km, ale tylko przy serwisie w autoryzowanych stacjach Fiata.
W tym roku sfinansowaliśmy Ducato 180 KM z plandeką ze spaniem. Z zabudową kosztowało 142 500 zł netto zamiast 195 057 zł, a importer pokrył 75% składki OC i AC.
- Moc
- 120–180 KM, E-Ducato 270 KM
- Skrzynia
- manual albo automat 8 biegów
- Ładowność
- do 1 375 kg
- Przestrzeń
- do 17 m³
- Cena od
- 98 590 zł netto po rabacie
- Gwarancja
- 2 lata bez limitu km
Dla kogo: Dla firmy, która zamawia zabudowę i chce wybierać spośród wielu zabudowców.
Na co uważać: Gwarancja Specjalna wymaga serwisu w ASO przez cały okres.
5 Opel Movano

Movano to bliźniak Ducato: te same silniki, ta sama przestrzeń i ten sam uciąg 3 000 kg. Cennik z 8 października 2026 roku zaczyna się od 138 700 zł netto, a po rabacie od 99 400 zł. Elektryczny Movano o DMC 3,5 t zabiera tylko 655 kg, więc do ciężkich ładunków lepszy jest diesel.
W tym roku finansowaliśmy Movano dla startupu z branży gastronomicznej. Auto kosztowało 99 000 zł zamiast 157 050 zł, a decyzja przy 15% wpłaty przyszła po godzinie od drugiego wniosku.
- Moc
- 120–180 KM, elektryk 270 KM
- Skrzynia
- manual albo automat 8 biegów
- Ładowność
- do 1 375 kg
- Przestrzeń
- do 17 m³
- Cena od
- 99 400 zł netto po rabacie
- Gwarancja
- 2 lata bez limitu km
Dla kogo: Dla firmy, która ma dobrego dealera Opla blisko siedziby.
Na co uważać: Między Movano, Ducato i Proace Max wybieraj po cenie u dealera i gwarancji, bo technicznie to to samo auto.
6 Renault Master
Nowy Master ma najdalej jadącą wersję elektryczną w tabeli: E-Tech z baterią 87 kWh przejeżdża do 458 km. Diesel 2.0 dCi ma od 105 do 170 KM, a mocniejsze wersje dostają 9-biegowy automat. Napędu 4x4 nie ma.
Cennik zaczyna się od 138 200 zł netto za L2H2 105 KM o DMC 3,3 t, a ta sama wersja 3,5 t kosztuje 139 800 zł. Maksymalnej ładowności diesla Renault nie podaje. Przestrzeń sięga 13 m³ w wersji L3H2, a wyższy dach H3 ma dopiero wejść do polskiej oferty.
- Moc
- 105–170 KM, E-Tech 130 lub 140 KM
- Skrzynia
- manual albo automat 9 biegów
- Zasięg E-Tech
- do 458 km
- Przestrzeń
- do 13 m³
- Cena od
- 138 200 zł netto
- Gwarancja
- 2 lata bez limitu km
Dla kogo: Dla firmy, która chce elektryka na dłuższe trasy po mieście i okolicy.
Na co uważać: Najmniejsza przestrzeń w zestawieniu i brak 4x4. Uciąg do 2 500 kg.
7 Mercedes Sprinter
Sprinter ma automat 9G-TRONIC, napęd na cztery koła i ładowność do 1 337 kg. Jest ostatni przez cenę: konfigurator pokazuje 184 430 zł za 311 CDI Furgon BASE i nie mówi, czy to cena netto, czy brutto. Zanim porównasz go z resztą, poproś dealera o ofertę netto.
Na targach IAA 2026 Mercedes pokazał nową generację dostawczaków na platformie VAN.EA. Jeśli kupujesz auto na lata, zapytaj dealera, kiedy nowy Sprinter trafi do sprzedaży.
- Moc
- 114–190 KM, eSprinter 136 lub 204 KM
- Skrzynia
- manual albo 9G-TRONIC
- Ładowność
- do 1 337 kg
- Przestrzeń
- do 15,5 m³
- Cena od
- 184 430 zł w konfiguratorze
- Gwarancja
- 2 lata
Dla kogo: Dla firmy, która chce Mercedesa z 4x4 i automatem, a cena jest na drugim planie.
Na co uważać: Niejasna cena w konfiguratorze i zmiana generacji tuż za rogiem.
Mniejszy furgon: Ford Transit Custom

Jeśli 6,8 m³ wystarczy, a auto ma jeździć po mieście, zamiast dużego furgonu weź Transita Custom. Diesel 2.0 EcoBlue ma od 110 do 170 KM, a hybryda plug-in 2.5 ma 232 KM i do 54 km jazdy na prądzie. W promocji Custom kosztuje od 105 900 zł netto, PHEV od 128 900 zł. Ładowność dochodzi do 1 410 kg, a uciąg do 2 800 kg.
Klient z Transitem Custom z automatem zapłacił 127 900 zł zamiast 159 930 zł, przy 3% wpłaty i decyzji w 30 minut. Taksówkarz wziął Transita Custom PHEV za 167 500 zł zamiast 216 380 zł i w mieście spala 6,3 l na 100 km bez ładowania z gniazdka.
Leasing dostawczaka: co sprawdzić przed podpisaniem
- Cena w cenniku to punkt wyjścia. W naszych sprawach różnica między katalogiem a ceną zakupu wynosiła od 32 tys. zł przy Transicie Custom do 58 tys. zł przy Movano.
- Zapytaj kilku dealerów naraz. Przy Transicie Custom dla taksówkarza pierwsza oferta miała słaby rabat, a lepsza przyszła po kilku godzinach od innego dealera.
- Zabudowa idzie w tej samej umowie co auto. Przy Ducato z plandeką finansowaliśmy całość jedną umową.
- Wpłata zależy od firmy, nie od modelu. Transit Custom poszedł przy 3%, Movano dla startupu przy 15%. Zobacz leasing bez wkładu własnego i leasing dla nowej firmy.
Masz upatrzony model? Zadzwoń do Bartosza: 780 591 091. Zapytamy dealerów o egzemplarz z rabatem i 16 instytucji o leasing. Więcej o autach dostawczych na stronie o leasingu samochodów dostawczych.

Samochody osobowe
Samochody dostawcze
Pick-upy i terenówki
Samochody premium




